“Al doende leert men” – een gezegde dat past bij dorpsorganisaties én bij het Het Kleine Kernen Spel wat we ontwikkelden met de Universiteit van Utrecht. Dorpsorganisaties zijn dé schakels tussen dorpsbewoners, de lokale politiek en het gemeentelijk apparaat. Maar hoe word je eigenlijk een goed lid van een dorpsorganisatie? Er is geen handleiding of opleiding voor. Alles draait om doen, samenwerken en leren.
Leuker, concreter en meer verbinding
Het Kleine Kernen Spel maakt dat leren een stuk leuker en concreter. Tijdens het spel duiken deelnemers in realistische casussen en bespreken ze samen uitdagingen waar dorpsorganisaties dagelijks mee te maken hebben. Het spel biedt ruimte om te reflecteren, nieuwe inzichten op te doen en praktische oplossingen te bedenken die passen bij de eigen dorpscontext.
In een tijd waarin dorpen voor grote uitdagingen staan – van klimaatadaptatie tot centralisatie – is de rol van dorpsorganisaties belangrijker dan ooit. Ze verbinden inwoners en politiek, en vormen een brug tussen grote vraagstukken en lokale oplossingen. Tegelijkertijd vraagt deze verantwoordelijkheid veel van vrijwilligers. Het spel helpt hen om sterker te staan in hun rol, samen te werken en trots te blijven op wat ze doen.
We hopen dat het Kleine Kernen Spel niet alleen een bron van kennis, maar ook van plezier en verbinding zal zijn. Want door samen te leren, te lachen en te groeien, bouwen we aan krachtige dorpen en een bloeiende lokale democratie.
“We zouden vaker structureel moeten kunnen reflecteren op waar we mee bezig zijn en hoe we bezig zijn. Laten we iedere vergadering de eerste 20 minuten daarvoor nemen. Nu zitten die zo vol dat we hier niet aan toekomen of het vergeten.” Geïnterviewde tijdens onderzoek naar Kleine Kernen Spel (2023)
Over het spel
Het spel duurt ongeveer anderhalf uur. Je speelt het spel met je eigen dorpsbelangenorganisatie, op jullie eigen locatie. Daarbij denk je na over de rol die jullie zouden vervullen in concrete situaties in de praktijk. Wat zouden jullie als Dorpsraad bijvoorbeeld doen met verkeersoverlast of een tekort aan betaalbare woningen? Het spel stimuleert om op jullie eigen aanpak, en daarmee rolopvatting, te reflecteren. Een speelse manier om gestructureerd en constructief met elkaar het gesprek aan te gaan.
Hoe werkt het
Als LVKK vinden we het belangrijk dat het spel goed begeleid wordt. Je kunt het spel daarom aanvragen bij één van onze provinciale leden, zij maken dan een afspraak wanneer een van de begeleiders met het spel naar jullie toekomt. Je speelt het spel idealiter met je hele bestuur. Na afloop is er meer zicht op: Waar staan we nu? Waar willen we naar toe en hoe doen we dat? Over dat laatste denken we graag met je mee!
Het spel spelen?
Neem gerust contact met ons op, of direct met één van de provinciale verenigingen.